Definice korzetu

Korzet (česky „šněrovačka“) je součástí (zejména) dámského spodního prádla určenou ke stahování těla v pase, někdy až přes boky, zpravidla opatřená šněrováním. Název pochází z francouzského slova corps [kór], tedy tělo.

Při pohledu do historie módy snadno zjistíme, že obliba šněrovaček přicházela v pravidelně se vracejících vlnách. Korzet byl vnímán jako utajený, skrytý základ, který má tvarovat tělo, podepřít nebo naopak potlačit to, co zrovna není v módě. (Jednou byla módní prsa velká, jindy malá, pas „přeštípnutý“ či naopak plynule přecházející v oblou linii boků.)

Také tvar korzetu se měnil podle právě platného ideálu krásy: někdy to byl jen širší opasek, jindy připomínal trikot s dlouhou nohavičkou. Zpevňoval se dřevem, kovem nebo velrybími kosticemi.

Shánět korzet dnes ale znamená dost obtížnou záležitost… V prodejnách s erotickým zbožím sice bývá ke koupi něco jako korzety, ovšem z pohledu člověka, který se o šněrování vážně zajímá, se musím leda tak zasmát, čemu všemu se dnes říká „korzet“. Kousek kraječky se dvěma pseudokosticemi síly proužku tvrdého papíru nebo lesklý latexový živůtek se opravdu nedají nazvat korzetem — maximálně lze říci, že mají přibližně korzetový tvar. Touží-li žena po výrazném zpevnění a o dost centimetrů užším pase, bude po zaplacení několika tisícovek za podobnou parodii dost zklamaná...

Co je vlastně na korzetech tak vzrušujícího? Proč se korzety, to „příšerné vězení a symbol útlaku ženy“, vytrvale vracejí na přehlídková mola i do našich ložnic? V současnosti opět přichází vzestup zájmu o korzety. Přicházejí zejména jako nový sexuální symbol. Erotické prádlo na výrazné vylepšení postavy. Na vytvoření tvaru, který se bez korzetu málokdy vidí.

Patrně jste už slyšeli, že mužům se líbí tělo tvaru přesýpacích hodin, jaké korzet tvaruje (čím větší rozdíl mezi poprsím, boky a pasem, tím líp), ale co se na tom líbilo — a líbí — ženám? Neboť to byly ženy, kdo korzet vynalezl a dobrovolně ho nosil několik století.

Původním účelem korzetu bylo zejména zeštíhlit pas a podepřít prsa, aby se postava co nejvíce přiblížila momentálnímu ideálu krásy (někdy k němu navíc patřila prohnutá záda nebo posunutí pasu tu níže, tu výše). Přidala se také snaha zamaskovat nedokonalosti, zejména přibývající kila navíc. Nelze také vynechat erotickou funkci korzetu – pro řadu žen se stalo silné stahování vzrušujícím sexuálním stimulem. (zdroj: korzetorium.cz)