Historie korzetů

Korzety neboli šněrovačky jsou známé již několik století. Dříve byly korzety neodmyslitelným doplňkem. Korzety byly jako součást spodního prádla, která kombinuje funkci podprsenky a podvazkového pasu.

Historie korzetů sahá do 14. století, kdy máme o nich první zmínky. Původně se jednalo o jakési předchůdce podprsenek, které měly za úkol pomoci nést ženě prsa, většinou nalitá kojením a mnohačetnými těhotenstvími. Korzety jsou docela volné ,široká ramínka, šněrování je na zádech. Korzety jsou čity s dvou částí z různých materiálů (kůže,plátno,len,bavlna..)vyšívané hedvábím,zpevněné kosticemi z kostí nebo drátů...

17.stol. a 18.stol. došlo k prodloužení ze předu,korzety byly pevnější a lépe tvarovaly postavu.Byly těsně sešněrované díky čemu měnily tvar žeber a tím i dělaly postavu hubenější...Bohužel vedlo to k častým deformacím plic v dětském věku a to vedlo k neschpnosti dýchání, nemocí v dospělém věku a skracování života...V 18.stol. bylo ale velmi důležité mít štíhlý pas (obvykle se jeho míry pohybovaly od 44-58 cm.) a nemít korzet bylo jako v dnešní době nenosit kalhotky či podprsenku. Od korzetů se pomalu odstupovalo už na přelomu 18.-19.stol. ovšem v roce 1820 se korzety opět vrátily.Korzety byly docela určitě též důvodem soustavného "omdlívání dam", na které se tak rádo poukazuje v historických románech.

Století devatenáctému coby do korzetů a vosímu pasu vládne neodmyslitelně císařovna Sisi, manželka Rakousko-Uherského císaře Františka Josefa I. Praví se, že samotná císařovna měla pas který měřil dokonce snad 36 cm. Ovšem to už je něco co zcela přesahuje chápání. Přesto prý na císařském dvoře prý císařovna  vydala nařízení pro své dvorní dámy, že žádná z nich nesměla mít širší pas jak 44 cm. Samozřejmě, že v korzetu ...

 Ve dvacátém století dochází k průmyslové výrobě šněrovaček. Důvod je jasný - masovost. Šněrovačky jsou však většinou látkové a bez výztuží a zdaleka nejsou takovým mučidlem jako ještě historicky nedávné korzety. Samozřejmě už se nenosí krinolíny, ale ještě počátkem 20 století můžeme vidět tzv. honzíky, tedy jakési polštáře, které uměle zvětšovaly zadečky. Protože pas musí být štíhlý, ale boky a zadek ne.